Projekt obnovy prameníku

V rámci projektů na obnovu uměleckých děl na sídlišti se snažíme i o obnovu zaniklé plastiky PRAMENÍK od akademického sochaře Vladimíra Kýna, a to ve spolupráci s jeho synem historikem umění, architektem Zdeňkem Lukešem.

Autor plastiky:

Vladimír Kýn  31. 1. 1923 v Holešově u Zlína – 11. října 2004 v Praze

akademický sochař, výtvarník a ilustrátor, otec českého architekta, historika architektury, odborného publicisty a vysokoškolského pedagoga Zdeňka Lukeše.

https://zdeneklukes.eu/index.php?menu=rodice_vladimir_kyn

Informace k plastice

Původně měla být plastika umístěna na nově vznikajícím sídlišti na Proseku, ale z ideologických důvodů k tomu na poslední chvíli nedošlo. Od té doby (vytvořena byla kolem roku 1968) zůstala ležet 10 let na tamním sídlišti ve křoví, dokud ji objevil Ing. arch. V. Tuček a nechal ji převézt o kousek dál na sídliště do Ďáblic. Jeho obyvatelé ji po dohodě s autorem svépomocí instalovali na současné místo. Fontánu tvoří bronzový kalich s vnitřní strukturou, která byla napojena přímo na přívod vody. Nebyla tedy poháněna čerpadlem, pouze průtoková. Voda přitékala jednou “nohou”, část tryskala z plastiky, a druhou odtékala opět do potrubí, která napájelo nedaleké jezírko s pelikány. Původně stála na malém ostrůvku uprostřed rezervoáru, který byl později zabetonovaný. V roce 2007 byla celá kovová část postupně rozkradena a betonový zbytek byl zrušen.

ZDROJ: www.vetřelciavolavky.cz Autor Pavel Dvořák

Chcete přispět na obnovu plastiky prameníku Fio Banka, a.s. 2401306659/2010

* K platbě do poznámky/ do účelu platby prosím uveďte „Dar spolku na PRAMENÍK Vaše jméno“ a jako variabilní symbol Vaše telefonní číslo. Děkujeme